Różne rodzaje olejów silnikowych do samochodów osobowych

Za każdym razem, gdy silnik samochodu jest uruchomiony i zapchany korbą, produkty uboczne procesu spalania mogą doprowadzić do zanieczyszczenia oleju silnikowego. Gdy zanieczyszczenia te zostaną pozostawione do nagromadzenia, stworzą uporczywy osad, który może osadzać się w trudno dostępnych do oczyszczenia miejscach silnika. Używanie niskiej jakości oleju silnikowego do samochodów osobowych lub zapominanie o wymianie oleju silnikowego w regularnych odstępach czasu może prowadzić do powstawania uciążliwego szlamu. 

W momencie, gdy kanały olejowe silnika i jego komponentów ulegną zanieczyszczeniu, może to mieć negatywny wpływ na wydajność, osiągi i zużycie paliwa pojazdu. Te irytujące osady zatrzymują również ciepło w nieefektywnym silniku, stanowiąc dodatkowe obciążenie dla silnika.

Aby upewnić się, że Twój pojazd nie będzie narażony na szwank, najlepiej jest zapoznać się z różnymi rodzajami oleju silnikowego, które możesz stosować. 

Olej syntetyczny

Olej syntetyczny został opracowany chemicznie, dzięki czemu stare molekuły mają jednolity kształt o lepszych właściwościach i mniejszej ilości zanieczyszczeń w porównaniu z olejami mineralnymi.

Oleju silnikowego do samochodów Castrol
Oleju silnikowego do samochodów Castrol EDGE

Ponieważ w recepturach olejów syntetycznych stosowane są dodatki o wyższej wydajności, mają one tendencję do znacznie lepszego działania w skrajnych zakresach temperatur, czy to niskich czy wysokich. 

Przeczytaj również następujący artykuł edukacyjny zatytułowanyObjawy złego działania skraplacza klimatyzacji„.

Olej mineralny

Olej mineralny jest produkowany w różnych klasach jakościowych i lepkościowych. Oleje mineralne są zalecane dla kierowców o regularnym stylu jazdy i prostych konstrukcjach silników.

YouTube video

Kierowcom o różnym stylu jazdy lub ciężkiej stopie zaleca się wybór olejów syntetycznych, ponieważ mają one okresy między wymianami oleju i dłuższą żywotność. 

Olej wysokoprzetworzony (High-Mileage Oil)

Oleje o wysokim przebiegu zostały opracowane specjalnie dla nowszych i starszych pojazdów o przebiegu ponad 100.000 kilometrów. Te oleje o wysokim przebiegu, ze specjalną kombinacją formuły i dodatków, pomagają zmniejszyć spalanie oleju silnikowego, pomagając w ten sposób zapobiegać wyciekom oleju, które mogą mieć miejsce w silnikach o wysokim przebiegu lub starszych. 

Olej półsyntetyczny

Oleje półsyntetyczne wykorzystują połączenie olejów mineralnych i syntetycznych dla uzyskania dodatkowej odporności na utlenianie w porównaniu z olejami mineralnymi. Ten specyficzny rodzaj oleju silnikowego do samochodów osobowych oferuje również doskonałe właściwości w niskich temperaturach dla Twojego cennego silnika. 

Przeczytaj ten artykuł: Różne kategorie kurtek motocyklowych

Kurtki motocyklowe są dość charakterystyczne dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi i urokowi. Jeśli jednak uważasz, że istnieje tylko jeden rodzaj kurtki motocyklowej, to zastanów się jeszcze raz. Oto cztery podstawowe kategorie kurtek dla doświadczonych i początkujących motocyklistów.

Który typ oleju silnikowego najbardziej Ci odpowiada?

Teraz, gdy znasz już różne rodzaje dostępnych olejów silnikowych, nadszedł czas, aby zastanowić się, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Jest kilka czynników, które należy tu wziąć pod uwagę. Pierwszym z nich jest wiek twojego samochodu. Czy na twoim samochodzie jest kilkaset tysięcy czy kilka tysięcy kilometrów? Standardowa sugestia jest taka, że samochody o przebiegu ponad 75 000 mil powinny trzymać się oleju o wysokim przebiegu. Musisz również wziąć pod uwagę swój specyficzny styl jazdy, jak również klimat w Twojej okolicy. 

Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, aby określić właściwą specyfikację oleju silnikowego, jego klasę, okres między wymianami i lepkość dla silnika twojego samochodu. Wybór właściwego oleju silnikowego jest łatwy, o ile uwzględni się wszystkie ważne czynniki.

Proszę przeczytać artykuł o tace na bagażniki samochodowe.

Posty z tej samej kategorii: