Odkryć piękno Salonik

Saloniki, zwane też Salonikami, doskonale łączą w sobie urok małego miasteczka i przyjazną atmosferę oraz kosmopolityczną energię i kulturę dużego miasta. Jest to ekscytujące miejsce, gdzie można poznać Grecję w całej jej autentyczności, bez konieczności radzenia sobie z zatłoczeniem i tłumami w Atenach. 

Drugie co do wielkości miasto Grecji, Saloniki, ma swoją historię sięgającą 315 r. p.n.e. Stolica Macedonii Środkowej, przez tysiące lat tworzyła szeroki wachlarz ikonicznych budowli o korzeniach paleochrześcijańskich, bizantyjskich, starożytnej Grecji, rzymskich, sefardyjskich i osmańskich.

Saloniki, Grecja
Saloniki, Grecja

Miasto jest popularne jako tętniące życiem centrum kultury i festiwali, a także szczyci się jedną z najbardziej pomysłowych scen życia nocnego w kraju. Każdy gość w okolicy, który kocha światowe religie, archeologię i historię, nigdy nie zabraknie tu rzeczy do zrobienia. 

Będąc w Salonikach, upewnij się, że sprawdzisz niektóre z jego słynnych atrakcji turystycznych. 

Biała Wieża

Żadna wizyta w mieście nie będzie kompletna, jeśli nie zobaczysz na własne oczy jego najbardziej kultowego zabytku, nikogo innego jak Biała Wieża. 

Uważana za oficjalny punkt orientacyjny miasta, Biała Wieża jest bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc w okolicy do sprawdzenia. 

Biała Wieża, Saloniki
Biała Wieża, Saloniki

Ten wieża budować w 1535 i ciężki ściana pierwotnie otaczać ono ponieważ to słuzyć jako więzienie gdy Osmański zajmować Grecja. Wielu więźniów zostało tam straconych i torturowanych, zyskując na wieży przydomki Czerwona Wieża lub Wieża Krwi. 

To właśnie w 1890 roku nadano jej oficjalnie nową nazwę Biała Wieża po tym, jak więzień całkowicie przemalował ją na biało, aby w zamian uzyskać wolność. 

Zwiedzając Białą Wieżę, upewnij się, że idziesz na jej najwyższe piętro, gdzie możesz podziwiać miasto w zachwycającym widoku 360 stopni, morze, a nawet najwyższy szczyt Grecji, górę Olimp. 

Kościół św. Jerzego lub Rzymska Rotunda 

Rzymska Rotunda to najwspanialszy starożytny pomnik w Salonikach. Założona na początku IV wieku, prawdopodobnie miała być mauzoleum cesarza Galeriusa, choć tak się nie stało. Była ona również częścią kompleksu obejmującego Łuk Galeriusza i Pałac Galeriusza. 

Rzymska Rotunda, Saloniki
Rzymska Rotunda, Saloniki

Wspaniałe sanktuarium nigdy nie pozostawia zapierającego dech w piersiach wrażenia. Rotunda, o wysokości 30 metrów i średnicy ponad 24 metrów, ma cylindryczną, kopułową architekturę przypominającą rzymski Panteon. Wspaniałe mozaiki można znaleźć wewnątrz dekorując sklepione wnęki i kopułę.

Brakuje już mozaiki w środku kopuły, ale pod złotym tłem znajdują się urokliwe fasady architektoniczne i figury aniołów. Rotunda służy jako dom dla Muzeum Rzeźby i jest otwarta codziennie dla tych, którzy chcą ją odwiedzić. 

Kościół Agios Dimitrios

Ten imponujący kolosalny kościół został wzniesiony na miejscu starożytnej rzymskiej łaźni. Demetriusza, imiennika kościoła, został uwięziony, zrzucony ze studni i rozstrzelany przez rzymskich żołnierzy. 

YouTube video
Wideo: Kościół Agios Dimitrios w Salonikach

W bazylice znajduje się łącznie 5 naw z unikalną sześciokątną nawą zwaną ciborium. Szczególnie interesujący jest tu słynny 6-panelowy mural, który jest jedną z najlepszych mozaik w Salonikach, przedstawiającą św. Demetriusa z dziećmi i budowniczymi kościołów. Oprócz tego, że jest to jeden z największych kościołów w mieście, jest on również uważany za jeden z najważniejszych domów modlitwy w całych Salonikach pod względem historii i religii. 

Łuk Galeriusza 

Spacerując od ulicy Egnatia do centrum miasta, zobaczysz Łuk Galeriusza, starożytny rzymski zabytek, który pochodzi z około roku 297. Łuk ten był główną bramą wejściową starożytnego miasta. Po stronie zachodniej zachowały się tylko trzy pomosty z pierwotnej struktury. Dwa z tych zachowanych pirsów z łączącym je łukiem posiadają fasadę wykonaną z marmuru i ozdobioną skomplikowanymi płaskorzeźbami. 

Wianki oddzielają płaskorzeźby przedstawiające sceny bitewne od perskich, ormiańskich i mezopotamskich kampanii cesarza Galeriusza w III i IV wieku. Te misternie rzeźbione płaskorzeźby są jednymi z najlepszych w swoim rodzaju. Zwróć uwagę na animowane sceny znalezione na południowym molo. Mimo złej pogody płaskorzeźby te są jeszcze lepiej zachowane w porównaniu z nowoczesnymi płaskorzeźbami w rzymskim Arcykapłanie Konstantyna, które pochodzą z roku AD 315. 

Arystoteliczny plac

Ernest Hebrard, francuski architekt, zaprojektował główny plac miejski w 1918 r., choć znaczna jego część, a konkretnie kino i hotel Electra, zostały przebudowane w latach 50. Było to przejście od zatłoczonych, nieplanowanych i wąskich uliczek pochodzących z wielowiekowej zabudowy Imperium Osmańskiego do bardziej współczesnego planu pod kierownictwem Hebrarda. Plac został oficjalnie ukończony tuż po pożarze w 1917 roku, co oznaczało istotną zmianę w archeologicznej ewolucji miasta. Do tej pory plac służy jako miejsce licznych publicznych spotkań i uroczystości. 

Ladadika

Zabytkowa dzielnica Ladadyki znajduje się na tyłach portu promowego, zaledwie kilka kroków od placu Arystotelesa. Znajdują się tu kolorowo pomalowane domy, magazyny i warsztaty w brukowanych uliczkach z restauracyjnymi stołami. 

Wśród najlepszych atrakcji turystycznych miasta, Ladadika była pierwotnie szaloną dzielnicą handlową, w której osiedlała się większość sefardyjskich Żydów z miasta. Nazwa tego miejsca pochodziła właściwie od sklepów, które sprzedawały tam oliwę z oliwek i produkty z niej. 

Kiedy doszło do wojen XX wieku, dzielnica zmieniła się w kosmopolityczną dzielnicę czerwonego światła, zatłoczoną przez szpiegów i klientów oraz firmy z różnych części świata. 

To właśnie w latach 90-tych i 2000, po kilku latach schyłku, przywrócono międzywojenną architekturę tej dzielnicy. 

Ladadika po raz kolejny stała się pierwszorzędną destynacją życia nocnego z nadwyżką barów, różnych międzynarodowych jadłodajni, greckich restauracji i tawern czy ouzeri. 

Nigdy nie przegap tych tesalonijskich atrakcji i przeżyj najlepszy czas w swoim życiu!

Może zainteresuje Cię również poniższy artykuł: Atrakcje, które warto zobaczyć podczas wycieczki do Monachium

Posty z tej samej kategorii: