Objawy złego działania skraplacza klimatyzacji

Pogoda potrafi być bardzo nieprzewidywalna. W jednej chwili jest upalnie, a w następnej może wystąpić ulewa. Ze względu na te zmiany ważne jest, aby skraplacz klimatyzacji w Twoim samochodzie był gotowy do pracy.

Jak działa system AC w Twoim samochodzie?

Klimatyzacja w samochodach stała się popularna w latach 70-tych, szybko stając się standardem w produkcji samochodów. 

Nowoczesne systemy AC w samochodach działają tak samo, jak te wyprodukowane po raz pierwszy w latach 30-tych XX wieku. Klimatyzatory składają się z trzech podstawowych części, a mianowicie parownika, skraplacza i sprężarki. 

Te trzy elementy współpracują ze sobą w celu przepchnięcia czynnika chłodniczego przez niskociśnieniowy lub wysokociśnieniowy system pętli zamkniętej. Gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez pętlę, zmienia się z gazu w ciecz, a następnie z powrotem. 

Skraplacz klimatyzacji
Skraplacz klimatyzacji do Daewoo Matiz, Seat Alhambra / VW Sharan

Sprężarka pobiera gaz chłodniczy o niskim ciśnieniu, a następnie spręża go do wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Następnie tłoczy gaz do skraplacza. 

Ciepło zostanie rozproszone na zewnątrz przez skraplacz i przekształci gaz pod wysokim ciśnieniem w ciecz pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób pozbędziemy się wody powstałej w trakcie procesu, podczas gdy ona będzie się przemieszczać przez system osuszacza, zanim termiczny zawór rozprężny wypompuje ją na zewnątrz. 

W tym miejscu ciecz pod wysokim ciśnieniem rozszerza się i staje się cieczą o niskim ciśnieniu, która wchodzi do systemu pętli i do parownika znajdującego się na zewnątrz samochodu. Czynnik chłodniczy zmienia się z postaci ciekłej w gazową, podczas gdy parownik pobiera ciepło z wnętrza samochodu. 

Podczas gdy to się dzieje, wentylator dmucha na sprężarkę, tworząc chłodne powietrze, które można poczuć przez otwory wentylacyjne. Gdy gaz dostanie się do sprężarki, proces ten będzie kontynuowany przez system obiegu zamkniętego, co oznacza ponowne rozpoczęcie procesu. 

Oznaki niedziałającego skraplacza klimatyzacji 

Oto charakterystyczne oznaki awarii skraplacza AC:

Zapach spalenizny

Jeśli samochód nie może uwolnić ciepła nagromadzonego w systemie AC, temperatura wszystkich części w końcu wzrośnie do tego stopnia, że komponenty zaczną się palić i wydzielać zapach, gdy AC jest w użyciu.

YouTube video
3 oznaki awarii skraplacza AC Objawy wydmuchiwania gorącego powietrza

Jest to poważny problem i trzeba wymienić kilka części systemu, ponieważ mogą one stopić się do punktu, że nie będzie działać już. 

Letnie powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych

Jest to prawdopodobnie jeden z pierwszych sygnałów, że skraplacz klimatyzacji zaczyna szwankować. Jeśli spodziewasz się, że zostaniesz uderzony chłodnym powietrzem, a czujesz tylko letni podmuch, musisz sprawdzić skraplacz pod kątem wad lub blokad, które mogą ograniczać przepływ powietrza. Jeśli dojdzie do przerwania przepływu cieczy i gazu, cały system nie będzie w stanie pracować z maksymalną wydajnością. 

Widoczne wycieki płynu chłodzącego 

Gdy czynnik chłodniczy w skraplaczu AC jest pod wysokim ciśnieniem, będzie to bardziej podatne na wycieki, gdy część ma jakąkolwiek podatność. Nieszczelności z powodu awarii uszczelek są normalnym aspektem starzenia się skraplacza. Należy jednak wymienić całą część, zanim cały czynnik chłodniczy wycieknie z systemu.

Inne częste objawy awarii skraplacza klimatyzacji to przegrzewanie się na biegu jałowym i lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej. 

Posty z tej samej kategorii: