Kurtka pszczelarska i inne ważne wyposażenie dla pszczelarzy

Z narzędziami, wędzarką i innym niezbędnym sprzętem w ręku, z zapałem podchodzisz do swojego ula, podekscytowany możliwością odkrycia, jakie wspaniałe rzeczy robią twoje pszczoły. Zanim jednak zbliżysz się choćby na krok, musisz zabezpieczyć się przed pszczołami. Tu właśnie przydaje się kurtka pszczelarska i inne podobne wyposażenie. 

W przeciwieństwie do przeciętnego człowieka, który wydaje się irracjonalnie wierzyć, że pszczoły żądlą, aby żyć i zawsze będą ryzykować, aby to zrobić, pszczelarze są bardziej zaznajomieni z zachowaniem tych owadów. Prawda jest taka, że pszczoły tak naprawdę nie są aż tak chętne do żądlenia w przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi. Jednak zawsze będzie szansa na użądlenie lub dwa. Na szczęście wystarczy tylko dobrej jakości odzież ochronna, aby zmniejszyć ryzyko użądlenia.

Zapoznaj się z kilkoma rzeczami, których potrzebujesz, aby uchronić się przed użądleniami:

Zacznij od ochrony głowy 

Nigdy, przenigdy nie idź na kompromis w tej części. Nawet jeśli czujesz się komfortowo w pobliżu pszczół, zawsze chroń głowę. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest użądlenie w pobliżu oczu, co nigdy nie jest dobre. 

Kurtka pszczelarska z ochroną głowy
Kurtka pszczelarska z ochroną głowy

Welon i kapelusz 

Welony występują w dwóch głównych typach. Są takie, które tworzą cylinder wokół głowy, podczas gdy inne posiadają pionowy element przedni czasami znany jako zasłona ogrodzenia. Każdy z tych dwóch typów działa dobrze, ale upewnij się, że wybierzesz jeden z sztywną konstrukcją, aby mieć pewność, że welon pozostanie z dala od twarzy za każdym razem, gdy się obrócisz i schylisz. 

YouTube video
Wybór kurtki, garnituru lub welonu pszczelarskiego

Kurtka pszczelarska

Kurtka pszczelarska jest bardzo popularnym wyborem odzieży dla pszczelarzy, w przeciwieństwie do kombinezonów. Kurtki te są szybsze w noszeniu, a ich konstrukcja jest zazwyczaj zintegrowana z welonem. Dobrej jakości kurtka jest wyposażona w mocne zamki błyskawiczne i zaczepy na kciuki, które pomagają włożyć ramiona kurtki do rękawic. Zamek błyskawiczny pomiędzy welonem a kurtką musi być również łatwy do zapięcia. 

Kurtki można znaleźć zarówno w wersji niewentylowanej, jak i wentylowanej. Te wentylowane są bardzo cenne i korzystne, gdy pracujesz w upale słonecznym, co czyni je bardzo polecaną opcją. Nic nie może być tak niefortunne, jak przerwanie zaplanowanej inspekcji ula z powodu przegrzania. Niesamowite wentylowane materiały używane dzisiaj wykonują wspaniałą pracę, aby zmniejszyć tę możliwość. 

Rękawice

Jednym z obszarów, w którym bardziej doświadczeni pszczelarze często odsuwają się, jeśli chodzi o odzież ochronną, jest stosowanie rękawic. Oczywiście, nigdy nie jest fajnie dostać użądlenia w rękę, ale jest to mniej niepokojące w porównaniu z użądleniami w głowę. Istnieje również argument, że rękawice zmniejszają finezję i dotyk podczas inspekcji ula. W pewnym sensie może to być prawda, ale większość pszczelarzy używa rękawiczek przez cały czas i robią to dobrze, a dodatkowo są chronieni przed użądleniami.

Możesz wybierać spośród różnych rodzajów rękawic. Ogólnie rzecz biorąc, należy wybierać lekkie rękawice i w miarę możliwości wersje wentylowane. 

Oprócz kurtki pszczelarskiej, inne ubrania ochronne, których będziesz potrzebować to spodnie, buty i kombinezony pszczelarskie.

Skala ula

Jak używać wagi ulikowej?

Skala ula jest rodzajem cyfrowego adaptera momentu obrotowego, który posiada specjalny wspornik, który można wykorzystać do ważenia uli. Adapter momentu obrotowego jest sprzedawany do pomiaru, jak bardzo śruba lub nakrętka jest dokręcona. Można znaleźć plastikowe etui, które zawiera arkusz instrukcji obsługi urządzenia, jeśli kiedykolwiek trzeba się do niego odnieść.

Posty z tej samej kategorii: