Kosiarka bijakowa

Kosiarka bijakowa jest alternatywą dla kosiarek rotacyjnych. Ich budowa w pewnych segmentach jest do siebie zbliżona, ale obie maszyny różnicą się od siebie pod względem zastosowanych systemów tnących. Wysokie trawy wymagają użycia profesjonalnego rolniczego sprzętu, który działa na dużej szerokości oraz posiada dużą moc. Coraz częściej w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych spotyka się tego typu urządzenia. Czym się charakteryzują i na jakich zasadach działają?

Kosiarka bijakowa – co je charakteryzuje?

Gospodarstwa rolne czy zielone użytki miejskie to często bardzo duże obszary, które wymagają użycia maszyn koszących duże szerokości za jednym podejściem. Kosiarka bijakowa to sprzęt o bardzo szerokim zakresie koszenia powierzchni, zwłaszcza obszarów gdzie trawa jest wysoka.

Kosiarki bijakowe boczne
Kosiarki bijakowe boczne

Tego typu maszyny pod względem sposobu działania są bardzo podobna do kosiarek rotacyjnych. Różnica polega na tym, że w rotacyjnych stosuje się noże tnące, natomiast w kosiarkach bijakowych jak sama nazwa wskazuje – bijaki, które umieszczone są w wale tnącym. W tych maszynach znajduje się najczęściej kilka lub kilkanaście bijaków – wszystko zależy od wielkości samej kosiarki. Zaletą bijaków, które również nazywa się „młotkami” jest ich większa wytrzymałość w porównaniu z nożami.

Zastosowanie i właściwości kosiarek bijakowych

Zastosowanie kosiarek bijakowych zatacza coraz szersze kręgi w rolnictwie, jak również w dbałości o zieleń miejską oraz koszenie traw przy drogach szybkiego ruchu. Kosiarki tego typu mają różne wielkości, dlatego zróżnicowana jest również ilość bijaków. Najczęściej mają one kształt liter „L” i „T”. Taka kosiarka bijakowa charakteryzują się dużą ilością obrotów, które mogą osiągnąć nawet 3000 na minutę.

YouTube video
Kosiarka Bijakowa TEHNOS tylno-boczna na pantografie: MB 170 LW PROFI

Jeżeli chodzi o sam system napędowy to są tutaj dwie możliwości. Pierwszym jest podłączenie do ciągnika poprzez WOM, czyli wał odbioru mocy. Drugim zaś jest zasilanie hydrauliczne, o ile maszyna wyposażona jest w silnik hydrauliczny. Kosiarka bijakowa jest najczęściej używana w bardzo gęsto zarośniętych obszarach, gdzie oprócz traw spotykamy także chwasty, gęste krzewy i krzewy. To urządzenie działa efektywnie, ponieważ prócz koszenia, ma również funkcję rozdrabniania. Można go również spotkać podczas koszenia terenów przy drogach lub nieużytkach rolnych.

Kosiarki bijakowe są coraz bardziej popularne w Polsce z racji dużego obszaru działania oraz mocy, dzięki której można wygładzić praktycznie każdy rodzaj terenu. Ich elementy tnące są również bardziej wytrzymałe od tych zastosowanych w kosiarkach rotacyjnych.

Czy jesteś pszczelarzem? W takim razie poniższy artykuł będzie dla Ciebie: Kurtka pszczelarska i inne ważne wyposażenie dla pszczelarzy

Posty z tej samej kategorii: