Jak używać wagi ulikowej?

Skala ula jest rodzajem cyfrowego adaptera momentu obrotowego, który posiada specjalny wspornik, który można wykorzystać do ważenia uli. Adapter momentu obrotowego jest sprzedawany do pomiaru, jak bardzo śruba lub nakrętka jest dokręcona. Można znaleźć plastikowe etui, które zawiera arkusz instrukcji obsługi urządzenia, jeśli kiedykolwiek trzeba się do niego odnieść. Podczas gdy ten adapter momentu obrotowego jest tylko zwykły, wspornik podnośnika o specjalnej konstrukcji jest powodem, który sprawia, że ten zestaw jest wyjątkowy i pomocny do celów ważenia uli.

Proces wstępnej konfiguracji 

Prawdopodobnie spod pokrywy baterii za adapterem momentu obrotowego będzie wystawał kawałek przezroczystej folii z tworzywa sztucznego. Ma to na celu zapewnienie, że urządzenie nie będzie się ciągle włączać podczas transportu i niepotrzebnie zużywać baterii. Wystarczy usunąć ten plastik bez zdejmowania pokrywy baterii. 

Skala ula i jak to działa
Demonstracja działania skala do ula

Urządzenie można włączyć, naciskając i zwalniając przycisk M. Na wyświetlaczu pojawi się tymczasowo napis cAo. Urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, a czerwona dioda LED zacznie migać jeden raz. Urządzenie jest ustawione na pomiar w kg-cm, który można zobaczyć w prawej dolnej części wyświetlacza. Wystarczy nacisnąć i zwolnić przycisk U dwa razy, aby z kg-cm przejść na in-lbs. Wyłącz prostą strzałkę skierowaną w dół, która znajduje się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Aby to zrobić, należy nacisnąć i zwolnić przycisk T jeden raz. 

Możesz teraz używać urządzenia do ważenia uli. Pod warunkiem, że nie będziesz ich zmieniał, ustawienia początkowe pozostaną niezmienione do czasu wymiany baterii lub jej śmierci. Zaleca się jednak sprawdzanie wyświetlacza podczas wykonywania pomiarów, na wypadek gdyby doszło do przypadkowej zmiany ustawień. 

Jak działa waga ulikowa?

Ważenie uli jest w rzeczywistości bardzo proste. Aby rozpocząć, musisz zmontować wszystkie elementy wagi. Zatrzaśnij męski koniec adaptera momentu obrotowego na adapterze napędu ½” na adapter napędu 3/8″. Zatrzaśnij męski koniec adaptera w kwadratowym wycięciu wspornika podnośnika. Podłącz pręt łamany 1/2″ lub grzechotkę napędową do żeńskiego końca adaptera momentu obrotowego. 

Możesz wtedy użyć wagi do ważenia prawie wszystkiego, czego potrzebujesz lub chcesz. Wystarczy podnieść jedną stronę lub koniec przedmiotu na tyle wysoko, aby można było włożyć i podnieść uchwyt mniej więcej do środka pod nim. Wystarczy włączyć urządzenie i użyć 1/2″ grzechotki, aby stabilnie i powoli obracać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wspornik, aż podniesiesz przedmiot do około ¼” lub tak. Natychmiast wyświetli wagę i można ustawić element w dół. 

Skala i części ula
Gdzie jest waga ula i wszystkie zainstalowane części

Wyświetlony odczyt to całkowita waga przedmiotu w funtach, przy założeniu, że waga przedmiotu jest rozłożona równomiernie w mniejszym lub większym stopniu. Po zapisaniu wagi, naciśnij i przytrzymaj przycisk M przez maksymalnie 2 sekundy, aby na wyświetlaczu pojawiło się zero. 

Jeśli chcesz, możesz spróbować zrobić odczyt lub dwa, a następnie porównać je lub określić średnią. Należy pamiętać, że jest to znacznie łatwiejsze pchając w dół na grzechotkę zamiast ciągnąć do góry na nim. Jest to również bardzo ważne, aby adapter momentu obrotowego nie dotykać niczego podczas wykonywania pomiarów. Kiedy to robi, odczyty będą nieprawidłowe i może skończyć się uszkodzeniem plastikowej obudowy. Jeśli masz trudności z zobaczeniem wyświetlacza, obudowa adaptera momentu obrotowego może być obracana wokół wału do jednej z ośmiu różnych pozycji. 

Ważenie uli

Aby odczyty były dokładniejsze, należy ustawić ul w taki sposób, by uchwyty korpusu znajdowały się z tyłu i z przodu ula. Ze względu na sposób, w jaki pszczoły przechowują nektar w plastrach podczas produkcji miodu, ważne jest, aby wszystkie plastry były podnoszone w podobny sposób za pomocą wagi ula. Gdy uchwyty znajdą się z tyłu i z przodu, plastry będą prostopadłe do tylnej ściany ula i to właśnie tam dokonamy pomiarów. 

Podłogi ekranowane w ulach mają otwór znajdujący się w dolnej tylnej części, często używany do wkładania płytki z roztoczami warrozy. Jest to idealne miejsce do włożenia podnośnika za każdym razem, gdy ważysz ul, tzn. gdy ul nie stoi na ziemi, ale na jakimś stojaku. 

YouTube video
Przygotowanie do Fall Hive Część 1: Jak zważyć swój ul za pomocą ręcznego i elektronicznego monitora wagi

Można również utworzyć szczelinę między podłogą a korpusem ula, umieszczając metalowe podkładki pod narożnikami jednej z części korpusu ula. Utwórz w ten sposób przestrzeń wystarczającą do włożenia wspornika. Podkładki można pozostawić na czas nieokreślony, pod warunkiem, że jest minimalna przestrzeń, aby pszczoły mogły wychodzić lub wchodzić przez powstałą szczelinę. Zdejmij dach ula i nie zapomnij o dokładnym wyśrodkowaniu wspornika przy każdym pomiarze. 

Należy pamiętać, że miód ma tendencję do bycia bardzo ciężkim. Wielu nowych pszczelarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ciężki może być miód. Kiedy ul jest ciężki, to dlatego, że ma w sobie mnóstwo zapasów. Sam ul wykonany z drewna, wosk, pyłek, czerw i pszczoły stanowią jedynie niewielki ułamek całkowitej wagi. 

Jakie jest znaczenie wskazań wagi na wadze ula? 

Po pierwsze, należy określić przybliżoną wagę ula, jeśli nie posiada on żadnych zapasów. Waga wyższa niż ustalona pochodzi z syropu cukrowego lub miodu, który podajesz. Każdy element ula będzie miał swoją własną wagę. 

Jest jeszcze wiele ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o włączeniu wagi ula do zarządzania ulem. Pamiętaj, aby kontynuować monitorowanie wagi ula, aby mieć pewność, że Twoje wysiłki się opłacają i gwarantują, że ul jest w dobrym i zdrowym stanie.

Posty z tej samej kategorii: