Jak długo utrzymują się opony?

Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jak długo utrzymają się Twoje opony

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą mieć wpływ na trwałość opon:

Pojazd 

Tak, rodzaj pojazdu, w którym używane są opony, odgrywa bardzo ważną rolę w tym, czy będą one trwałe, czy nie. 

Opony samochodów ciężarowych i SUV-ów zwykle przenoszą większą masę w porównaniu z oponami sedana. Oznacza to, że jeśli nie użyjesz odpowiednich opon do swojego pojazdu, zużyją się one szybciej niż normalnie.

Zimowe opony Hankook
Zimowe opony Hankook

Zdarzają się również przypadki, w których naprawdę nie ma jasnego i definitywnego wyjaśnienia, dlaczego opony danego modelu samochodu wytrzymują dłużej na oponach innego modelu. Badania wykazały, że niektóre modele Hondy CRV ucierpiały z powodu przedwczesnego uszkodzenia i zużycia opon, które tylko zwiększają ryzyko wypadków drogowych lub rozerwania opony. 

Twórca 

Przeciętne opony zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły wykonywać swoją pracę nawet przez 60 000 mil. Istnieją producenci opon, którzy udzielają gwarancji na przebieg do 80 000 mil i więcej, co świadczy o ich pewności co do trwałości danej opony pod względem konstrukcji, inżynierii i technologii. Istnieją również opony, które mogą być użytkowane przez okres do 30 000 mil.

YouTube video
Wideo: Opony zimowe vs. całoroczna

Konkretny rodzaj kupowanych opon będzie również odgrywał dużą rolę w ich trwałości. Na przykład, opony o bardzo wysokich osiągach mogą wytrzymać prawie połowę kilometrów w porównaniu z oponami do samochodów rodzinnych. Ponadto, opony zimowe i letnie oraz całoroczne mogą pochwalić się różnymi ocenami zużycia bieżnika, dlatego też ich żywotność jest również inna. 

Twoje miejsce zamieszkania 

Oprócz pojazdu i producenta opon (więcej informacji na Silux stronie internetowej), miejsce, w którym zazwyczaj jeździsz samochodem jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wiedzieć, jak długo mogą wytrzymać Twoje opony. 

Zużycie opon będzie się różnić w zależności od konkretnego terenu, na którym się jeździ, jak również od regionu, w którym się mieszka. Jeśli temperatury są niskie, na oponach będzie mniejszy nacisk, co może prowadzić do niedopompowania, spłaszczenia, a w końcu do niebezpiecznych warunków jazdy. Tymczasem ekstremalnie wysokie temperatury mogą powodować nagrzewanie się dróg, co może prowadzić do większego tarcia między drogą a oponami. Zwiększona emisja ciepła przez opony może być ryzykowna, jeśli nie są one prawidłowo napompowane, uszkodzone lub pęknięte. 

Posty z tej samej kategorii: