Domeny najwyższego poziomu (TLD) w skrócie

TLD lub domeny najwyższego poziomu, znane również jako rozszerzenia domen, to ostatnia część domeny Twojej witryny. Najpopularniejszą i najbardziej znaną domeną TLD jest .com, choć istnieje jeszcze wiele innych, takich jak .tech, .org, .edu i .net, by wymienić tylko kilka. 

Domeny TLD nie pojawiają się znikąd. Ich wykorzystaniem i rozwojem zarządza organizacja o nazwie Internet Corporation for Assigned Names and Numbers lub ICANN. ICANN jest organizacją non-profit, która utrzymuje i koordynuje adresy IP, serwery główne i nazwy domen, podstawowe funkcje, które utrzymują nawigowalny i stabilny globalny Internet. 

Rozszerzenia domen informują użytkowników o tym, czego mogą się spodziewać po wejściu na stronę. 

Przykłady i rodzaje TLD

TLD mają kilka typów rozpoznawanych i zarządzanych przez ICANN, a każdy z nich służy innym wymaganiom i celom rejestru. Oto rodzaje i przykłady TLD:

Domeny najwyższego poziomu z kodem kraju lub ccTLD

Domeny ccTLD reprezentują takie kraje jak .us dla USA, .br dla Brazylii i .uk dla Wielkiej Brytanii. Niektóre ccTLD są ograniczone do mieszkańców określonego obszaru, podczas gdy pozostałe są otwarte dla wszystkich. Google, a także inne główne wyszukiwarki mogą również używać ccTLD do geotargetowania witryny. 

Domeny generyczne najwyższego poziomu lub gTLD

Generyczne domeny najwyższego poziomu to rozszerzenia domen, które większość z was może już znać, takie jak .org i .com. Chociaż celem jest, aby strony internetowe korzystały z domen odpowiednich do ich celów, takich jak .org dla organizacji i .com dla firm komercyjnych, każdy może korzystać z domen gTLD. 

YouTube video

Kiedy Internet dopiero raczkował, dostępne były tylko trzy domeny gTLD: .com, .net i .org. Wraz ze wzrostem popytu, ICANN wymyśliła więcej otwartych rozszerzeń domen. W 2011 roku organizacja zaczęła zezwalać osobom fizycznym lub firmom na rejestrację własnych domen gTLD. 

Tanie wkłady do drukarek

Najczęstsze problemy z drukarkami i tanimi wkładami do drukarek

Tanie wkłady do drukarek działają sprawnie przez większość czasu. Jednak w pewnym momencie drukarka może przestać działać zgodnie z oczekiwaniami.
Zacięcia papieru to nie jedyne problemy, które mogą frustrować użytkownika drukarki. Smugi lub rozmazane obrazy, niewyraźny tekst i inne podobne problemy z atramentem mogą szybko zrujnować zadanie drukowania, a co gorsza, mogą nawet uniemożliwić jego wykonanie.

Posty z tej samej kategorii: