Dlaczego potrzebny jest certyfikat bezpieczeństwa

Strony internetowe potrzebują certyfikatów SSL, aby chronić dane użytkowników, weryfikować własność strony, zapobiegać tworzeniu fałszywych wersji strony przez napastników i wzbudzać zaufanie użytkowników. Nadal nie jest to wystarczająca motywacja, aby zaopatrzyć się w certyfikat SSL? Przyjrzyjmy się temu nieco bardziej szczegółowo.

Certyfikat SSL i prywatność

Jeśli witryna internetowa prosi użytkowników o zalogowanie się, wprowadzenie danych osobowych, takich jak numery kart kredytowych, lub wyświetlenie poufnych informacji (np. stan zdrowia lub informacje finansowe), istotne jest, aby zachować poufność tych danych. Certyfikaty SSL pomagają zachować prywatność w interakcjach online pomiędzy nadawcą i odbiorcą wiadomości zawierającej takie informacje oraz zapewniają użytkowników, że strona jest autentyczna i bezpieczna oraz stanowi zaufane miejsce do dzielenia się prywatnymi informacjami.

SSL - Secure Sockets Layer
SSL to protokół do ustanawiania bezpiecznych połączeń między komputerami w sieci

Bardziej istotne dla firm niż dla osób prywatnych, które mogą znaleźć się w sytuacjach opisanych powyżej, jest fakt, że certyfikat SSL jest wymagany do posiadania adresu internetowego HTTPS. HTTPS jest bezpieczną formą protokołu HTTP, co oznacza, że strony HTTPS mają ruch zaszyfrowany przez certyfikat SSL. Większość przeglądarek oznacza strony HTTP, te bez certyfikatów SSL, jako „nie bezpieczne”. To wysyła jasny sygnał dla użytkowników, że strona może nie być godna zaufania, zachęcając firmy, które jeszcze tego nie zrobiły, do migracji do HTTPS.

Co chronimy za pomocą certyfikatu SSL

Certyfikat SSL pomaga chronić takie informacje jak:

 • Dane logowania
 • Transakcje kartą kredytową lub informacje o rachunku bankowym
 • Informacje umożliwiające identyfikację osoby, takie jak imię i nazwisko, adres, data urodzenia lub numer telefonu
 • Dokumenty prawne i umowy
 • Dokumentacja medyczna
 • Informacje zastrzeżone

Ale oczywiście nie wszystko jest proste i łatwe: istnieją różne rodzaje certyfikatów SSL o różnych poziomach walidacji. Sześć głównych typów to:

 • Certyfikaty rozszerzonej walidacji (EV SSL)
 • Certyfikaty walidowane przez organizację (OV SSL)
 • Certyfikaty z walidacją domeny (DV SSL)
 • Certyfikaty SSL typu Wildcard
 • Certyfikaty SSL dla wielu domen (MDC)
 • Certyfikaty UCC (Unified Communications Certificates)
 • Certyfikaty rozszerzonej walidacji (EV SSL)

Przyjrzyjmy się trzem najczęstszym z nich.

Certyfikat Extended Validation SSL to najwyższa kategoria certyfikatu SSL i jednocześnie najdroższa. Przeznaczony jest dla stron internetowych o wysokim profilu, które gromadzą dane, dokonują częstych płatności online i wymagają więcej uwagi niż niższe poziomy. Po zainstalowaniu, certyfikat SSL wyświetla kłódkę, HTTPS, nazwę firmy i kraj na pasku adresu przeglądarki.

Certyfikat SSL
Certyfikat SSL to oparty na szyfrowaniu protokół bezpieczeństwa internetowego

Wyświetlanie informacji o właścicielu strony w pasku adresu pomaga odróżnić witrynę od złośliwych stron i zapewnia bardzo ważny poziom wiarygodności i przejrzystości. Aby założyć certyfikat EV SSL, właściciel strony musi przejść przez standardowy proces weryfikacji tożsamości, aby potwierdzić, że jest prawnie upoważniony do wyłącznych praw do domeny. Wydaje się to banalne, ale nie wszystkie osoby sprzedające produkty lub usługi online są skłonne ponieść taki wydatek.

Certyfikat SSL walidowany organizacyjnie (OV SSL)

Ta wersja certyfikatu SSL ma podobny poziom pewności jak certyfikat EV SSL, ponieważ, aby go otrzymać, właściciel strony musi przejść znaczący proces walidacji. Ten typ certyfikatu wyświetla również informacje o właścicielu strony w pasku adresu, co jest przydatne w odróżnieniu jej od złośliwych witryn.

YouTube video
Rodzaje certyfikatów SSL — objaśnienie SSL

Certyfikaty OV SSL są zazwyczaj drugimi najdroższymi certyfikatami (po EV SSL), a ich głównym celem jest szyfrowanie poufnych informacji użytkownika podczas transakcji. Komercyjne lub publiczne strony internetowe powinny zainstalować certyfikat OV SSL, aby mieć pewność, że wszystkie udostępniane informacje o klientach pozostaną poufne.

Certyfikat SSL z walidacją domeny (DV SSL)

Proces walidacji tego typu certyfikatu SSL jest minimalny, a co za tym idzie, certyfikaty Domain Validated SSL zapewniają mniejszą pewność i minimalne szyfrowanie niż ich poprzednicy. Są one najczęściej stosowane dla blogów lub stron informacyjnych, czyli stron, które nie wymagają zbierania danych lub dokonywania płatności online. Ten typ certyfikatu SSL jest jednym z najtańszych i najszybszych do uzyskania. Proces walidacji wymaga od właścicieli stron jedynie udowodnienia własności domeny poprzez odpowiedź na e-mail lub telefon. Na pasku adresowym przeglądarki pojawia się tylko HTTPS i kłódka, bez nazwy firmy.

Posty z tej samej kategorii: